• آخرین بروز رسانی : 1400/07/01

تاریخچه اداره کل

 

نگاهي به قبل از سال 1370

در سال 1359 به همت مرحوم برهان‌الدين فخرالعلمايي مديرعامل وقت جمعيت هلال احمر (كه جديداً از شيرخورشيد سرخ تغيير نام داده بود) مجوز تأسيس مركز انتقال خون استان كردستان از جمعيت هلال احمر ايران گرفته شد و آقاي پرويز فتوحي كاردان آزمايشگاه بهداري (مأمور به خدمت يكساله به هلال احمر) مسئول تجهيز و تأمين وسايل و تجهيزات آن گرديد. پس از 9 ماه فعاليت آقاي فتوحي حداقل وسايل لازم براي خونگيري و آزمايشگاه در حد فقط تهيه و توزيع خون كامل از تهران (جمعيت هلال احمر) گرفته شد و در طبقه دوم ساختمان مركز اورژانس واقع در روبروي مسجد جامعه مستقر شد. در اوايل سال 60 (خرداد ماه) مأموريت آقاي فتوحي به پايان رسيد اما هنوز مركز افتتاح نشده بود.

در 27/3/1360 يكنفر كارشناس آزمايشگاه (آقاي عبداله اماني) مجرب و آشنا به مسايل انتقال خون كه از بهداري كردستان مستعفي شده بود استخدام گرديد. و همزمان 2 نفر ديپلم به منظور آموزش به بهداري استان و همچنين به مركز انتقال خون هلال‌احمر در تهران (واقع در خيابان كوشك) اعزام شدند. ضمناً در مهرماه يك نفر خانم ليسانس شيمي (خانم شهبازي) به عنوان كارشناس استخدام گرديد.

در شهريورماه سال 1360 قبل از اينكه مركز افتتاح شود تحت فشار بهداري وقت و به بهانه نياز به ساختمان اورژانس اجباراً وسايل و تجهيزات جابجا شده و در ساختمان واقع در چهارراه شهدا (استيجاري) استقرار يافت.

پس از تأمين حداقل پرسنل (2 نفر كارشناس و 2 نفر كمك تكنسين ديپلمه و يك نفر خدمه و سرايدار) در 11/8/60 رسماً با حضور مقامات استان مركز انتقال خون سنندج افتتاح شد. و اولين اهداكننده مرد آقاي شيخ عطار معاون استاندار وقت بود كه 250 ميلي ليتر خون اهدا كردند و خونگيري توسط آقاي عبداله اماني انجام شد.

اولين اهداكننده زن خانم فراست ناصري همراه دو فرزند خرد سالش ادريس و شاهو رستم پور جهت اهدا خون مراجعه نمودند و از آن پس جز اهداكنندگان مستمر سازمان مي‌باشند هم اكنون دو فرزندش اهداكننده مستمر مي‌باشند.

يك روز پس از افتتاح طي ابلاغي آقاي عبداله اماني به عنوان سرپرست مركز از جانب مديرعامل هلال احمر انتصاب يافتند و تا سال 1362 در اين سمت بودند.

در سال 1361 (آبان ماه) تعداد 5 نفر ديپلمه مرد استخدام و جهت طي دوره آموزش اهدا خون به شهرستان يزد اعزام شدند و در 10/2/1362 پس از 6 ماه مراجعت و به عنوان كمك تكنسين امور انتقال خون به 4 نفر قبلي اضافه شدند.

در 15/11/61 به علت نامناسب بودن ساختمان چهارراه شهدا به دستور استاندار وقت (آقاي اصغرنيا) مركز انتقال خون مجدداً به مكاني كه ابتدا براي استقرار آن در نظر گرفته شده بود (يعني طبقه دوم اورژانس) نقل مكان كرد و تا 16/11/1366 در آن مكان فعاليت داشت.

در 16/11/1366 به علت اختلافات بين بهداري، هلال احمر و انتقال خون مجبور شديم به ساختماني واقع در خيابان آبيدر (ملك بهداري استان) منتقل شويم.

تا فروردين ماه سال 1369 در آن مكان فعاليت داشتيم.

در فروردين ماه سال 1369 مجدداً نقل مكان كرده و پايگاه طبقه همكف ساختماني واقع در چهارراه طالقاني انتقال يافت و تا پايان سال 1371 در آن مكان فعاليت كرد. از اول سال 1372 پايگاه به ساختمان اصلي جديداً ساخته شده انتقال يافت و تا كنون هم در آن مكان فعاليت دارد.

زمين اين ساختمان ملك اوقاف است كه در سال 1364 به انتقال خون واگذار گرديد و ساخت آن تا مرحله شناژ پيش رفت سپس متوقف شد! در سال 1370 ساخت ساختمان با پيگيري‌هاي فراوان تداوم يافت البته نقشه قبلي تغيير كرده شناژها تخريب و طبق نقشه جديد احداث و در پايان سال 1371 به اتمام رسيد.

اول سال 1372 پايگاه رسماً به مكان فعلي واقع در سه راه شريف آباد انتقال يافت. يعني پس از 11 سال دربدري و خانه بدوشي سرانجام انتقال خون استان صاحب ساختمان و تابلوي ثابت شد.

در تاريخ 23/11/70 قطعه زمين موقوفه گورستان متروكه پيرغريب واقع در خ پاسداران سه راه حافظ (شريف آباد) در اجاره ساختمان انتقال خون ايران قرار گرفت و طبق سند اجاره اوقافي بابت اين زمين به مساحت 1531 متر مربع و با اجاره بهاي 85500 ريال مورد استفاده اين سازمان قرار گرفت، لازم بذكر است كه قرارداد مذكور هر 5 سال مورد بازبيني و تجديد قرار مي‌گيرد.

احداث ساختمان در سال 1370 و 1371 توسط مديرعامل سازمان انتقال خون ايران با همكاري شركت ساختماني محراب و با نظارت مهندس هوشيار ذكري ناظر مقيم پروژه پايگاه سنندج و با سرپرستي آقاي عبداله اماني و نظارت مستمر جناب آقاي سياوش پرندوش صورت گرفت.

با استعانت خداوند بزرگ و با استفاده از بودجه طرحهاي عمراني ملي تكميل شده و طبق برنامه سازمان انتقال خون ايران در مرداد ماه سال 1372 با حضور مديرعامل سازمان انتقال خون ايران جناب آقاي دكتر محمد فرهادي، آقاي سياوش پرندوش، آقاي عبداله اماني و به دست فرزند شهيد آقاي بزدوده و ساير مسئولين رسماً افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.